IMZ BR VDN JPO ZZS 05 2022 Vrbno (3)
09.05.2022

Sobotní vyprošťování a nedělní polské slavnosti

Vyprostit zraněné osoby z havarovaných vozidel cvičili hasiči z Vrbna pod Pradědem při Instrukčně metodickém zaměstnání (dále jen IMZ) konané 7.5.2022 na centrální požární stanici (HZS Moravskoslezského kraje) v Bruntále. Kvůli předurčenosti naší jednotky u dopravních nehod s vyproštěním či zraněním se této akce zúčastnili i další rovněž vybrané dobrovolné jednotky z býv. okresu Bruntál. O den později, v polském Glogówku, se uskutečnily hasičské oslavy " Dzień Strażaka " (překl. Den hasiče), které se každoročně konají pro uctění památky Sv. Floriána - patrona hasičů. Díky přátelské přeshraniční spolupráci se tak hasiči setkávají a organizují několik akcí společně.

RIMG3005
05.04.2022

Souhrn událostí a zajímavostí za rok 2021

V uplynulém roce vykonávalo pracovní činnost v Jednotce sboru dobrovolných hasičů ve Vrbně pod Pradědem (dále jen ,,JSDH“) celkem 25 členů. Všech těchto 25 členů prochází každoročně řadou povinných školení, výcviků a jednou za dva roky zdravotnickou prohlídkou praktického a mnohdy odborného lékaře. Školení jsou zaměřena jak na teoretickou část, tak i na praktickou činnost. Jedná se o školení kapitol bojového řádu jednotek PO, dýchací techniky, radiového spojení, zdravotnické přípravy, zásahů na dopravní nehody, chemické havárie a spousty jiných. Praktickému výcviku věnujeme neméně hodin, kde se snažíme převést teoretické znalosti do praxe. Letošní rok však přinesl jisté omezení z důvodu výskytu onemocnění SARS-CoV2. Hasiči při svých činnostech dodržovali proti epidemiologické opatření jako např. nošení respirátorů FFP2, zvýšený hygienický a desinfekční režim na stanici či u zásahů.

23.03.2022

Jak je to s pálením? Poradíme Vám!

Zákony plošné vypalování porostů se zakazují. Hasiči nejen z Vrbna, ale v celé ČR vyjížděli v prvních jarních dnech hned k několika požárům. Většina z těchto požárů byla způsobena činnostmi, které souviseli s jarním úklidem a spalováním biologického materiálu.

IMG 20210925 152013
03.11.2021

Vrbenští hasiči jsou ve vyprošťování čtvrtí

Soutěžní družstvo hasičů z Vrbna pod Pradědem reprezentovalo Moravskoslezký kraj na VI. Mistrovství ČR Jednotek sboru dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel dne 25.9. v Praze na Výstavišti Holešovice.

(Pohárovky (3)
23.08.2021

Hasiči během léta soutěžili v požárním sportu dětí i dospělých

Krásná slunná sobota dne 14. 8. byla ve Vrbně pod Pradědem ve znamení soutěže mladých hasičů v požárním útoku družstev. Jednalo se o soutěž o Putovní pohár Starosty města Vrbna pod Pradědem. Klání probíhalo v areálu hasičské zbrojnice za účasti zástupců města pana starosty Petra Kopínce, paní místostarostky Ing. Ivety Pešatové, a také zástupce OSH Bruntál Oldřicha Orsága. Na start dvoukolové soutěže se postavilo celkem 13 družstev mladých hasičů z celého okresu Bruntál.

V kategorii mladších žáků vyhrálo družstvo z Holčovic (19,84s), druhé bylo domácí družstvo z Vrbna pod Pradědem (20,44s) a třetí se umístili mladí hasiči z Osoblahy (22,10s). V kategorii starších hasičů vyhráli opět soptíci z Holčovic A (15,84s), druhé bylo družstvo Holčovic B (15,95s) a třetí hasiči ze Široké Nivy (19,04s).

PHD 2021
03.05.2021

Parkohospodářský den spojený s vítáním jara u hasičů

,,Májka je oslavována jako symbol lásky, plodnosti a mládí, ale také jako strážce obce. Tradičně se muži vydávají poslední dubnový den do lesa (v dnešní době kdykoli v týdnu před čarodějnicemi), aby uřízli co nejvyšší strom. Muži z budoucí májky oloupou kůru, oklestí ji a děvčata ozdobí její vršek stuhami a krepáky. Pod korunou stromu je uvázán ozdobený věnec, který symbolizuje panenství dívek ve vsi. Právě kvůli němu musí mladíci hlídat májku přes noc! Chlapci z okolních vesnic se totiž během noci mohou pokusit májku pokácet, a získat tak symbolické panenství děvčat pro sebe. Dodnes je nebetyčnou ostudou, pokud muži svou májku nedokáží přes noc uhlídat". Text z webové stránky.

IROP JSDH Vrbno (10)
09.04.2021

Hasiči využili dotace k nákupu nového vybavení

V roce 2020 požádalo Město Vrbno pod Pradědem v rámci dotačního evropského programu IROP o dotaci na vybavení pro Jednotku dobrovolných hasičů ve Vrbně pod Pradědem. Výše dotace byla až 95 %. Žádost byla schválena a v letošním roce hasiči zařadili nové technické prostředky do užívání. Ve dvou projektech bylo možné žádat o technické prostředky pro jednotku hasičů a vybavení budovy hasičské zbrojnice.

TP 24.2. Rabenštejn_Hasiči_Vrbnopp
25.02.2021

Při záchraně zraněné turistky u Rabenštejna se osvědčila terénní technika

Ve středu 24. února krátce před 15 hodinou odpolední, na žádost Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, vyjela vrbenská jednotka hasičů s technickým automobilem Mitsubishi L200 (4x4) a terénní šestikolkou Can-Am (6x6) k transportu zraněné ženě v nepřístupném terénu v katastrálním území Vrbna pod Pradědem - Železná nedaleko zříceniny hradu Rabenštejn. Společně také na místo vyrazila i Horská služba.

CAS 24 T815 - 1. vůz
21.01.2021

Město připravuje projekt získání nové CAS pro hasiče

Město Vrbno pod Pradědem v květnu 2020 podalo žádost o dotaci z Ministerstva vnitra ČR na nákup nového vozidla CAS neboť stávající vozidlo CAS (cisternová automobilová stříkačka) 24 Tatra 815 Terrno slouží v Jednotce SDH Vrbno pod Pradědem jako „prvovýjezdový automobil“, a tím je dáno jeho využití. Statisticky lze říci, že toto vozidlo vyjíždí k 85 % všech zásahů jednotky, tedy za dobu jeho služby zasahovalo téměř u 2000 mimořádných událostí.

Činnost JSDH Vrbnopp
12.01.2021