Souhrn událostí a zajímavostí za rok 2021

V uplynulém roce vykonávalo pracovní činnost v Jednotce sboru dobrovolných hasičů ve Vrbně pod Pradědem (dále jen ,,JSDH“) celkem 25 členů. Všech těchto 25 členů prochází každoročně řadou povinných školení, výcviků a jednou za dva roky zdravotnickou prohlídkou praktického a mnohdy odborného lékaře. Školení jsou zaměřena jak na teoretickou část, tak i na praktickou činnost. Jedná se o školení kapitol bojového řádu jednotek PO, dýchací techniky, radiového spojení, zdravotnické přípravy, zásahů na dopravní nehody, chemické havárie a spousty jiných. Praktickému výcviku věnujeme neméně hodin, kde se snažíme převést teoretické znalosti do praxe. Letošní rok však přinesl jisté omezení z důvodu výskytu onemocnění SARS-CoV2. Hasiči při svých činnostech dodržovali proti epidemiologické opatření jako např. nošení respirátorů FFP2, zvýšený hygienický a desinfekční režim na stanici či u zásahů.

Město Vrbno pod Pradědem v květnu 2020 podalo žádost o dotaci z Ministerstva vnitra ČR na nákup nového vozidla CAS neboť stávající vozidlo CAS (cisternová automobilová stříkačka) 24 Tatra 815 Terrno slouží v Jednotce SDH Vrbno pod Pradědem jako „prvovýjezdový automobil“, a tím je dáno jeho využití. Statisticky lze říci, že toto vozidlo vyjíždí k 85 % všech zásahů jednotky, tedy za dobu jeho služby zasahovalo téměř u 2000 mimořádných událostí. Automobil byl vyroben a službu vrbenským hasičům dělá od roku 2004. Za tuto dobu bylo na jeho údržbu a zachování stále akceschopnosti jednotky vynaloženo určité množství finančních prostředků. Za uplynulé dva roky se tyto prostředky stále navyšují a zejména ohrožení akceschopnosti stoupá. Jedná se o poruchy na brzdovém systému, vodním čerpadlu (pomocný náhon vodního čerpadla), elektroinstalaci, uchycení nástavby, velká koroze nástavby i kabiny vozidla aj.Hasičský sbor v uplynulém roce přijal další dva nové hasiče, kteří se nyní zapojují do záchranných a likvidačních prací. Pro vstup člena je několik podmínek a to věk minimálně 18 let, dobrý zdravotní stav, bydliště v lokaci města Vrbna pod Pradědem. Oba úspěšně absolvovali základní odbornou přípravu a a kurz nositele dýchací techniky. Aktuálně jsou tak platnými členy. Další vybraní členové absolvovali kurz základů první pomoci. Všechny kurzy byly uskutečněny v Ústřední hasičské škole v Jánských Koupelí.
V roce 2020 požádalo (realizace 2021) Město Vrbno pod Pradědem v rámci dotačního evropského programu IROP o dotaci na vybavení pro Jednotku dobrovolných hasičů ve Vrbně pod Pradědem. Výše dotace byla až 95 %. Žádost byla schválena a v letošním roce hasiči zařadili nové technické prostředky do užívání. Ve dvou projektech bylo možné žádat o technické prostředky pro jednotku hasičů a vybavení budovy hasičské zbrojnice. V projektu technických prostředků bylo nakoupeno 6ks nových ručních přenosných radiostanic Airbus TPH 900 včetně ručních ovladačů a nabíječe, 2 ks motorových pil od výrobce Husqvarna 365 XP a 543 XP, přenosné elektrocentrály GEKO 7401 o výkonu 7,5 kW a nafukovacího záchranného stanu včetně příslušenství (topení, osvětlení, podlážky, plachta) pro případ dočasné evakuace osob. Hasiči stan využijí jako místo dočasné evakuace osob, např. při požáru obytné budovy, živelných pohromách či logistické zázemí při dlouhodobých zásazích a cvičeních. V případě spolupráce složek IZS lze stan postavit pro zdravotnickou záchrannou službu jako třídící stanoviště při hromadných neštěstích či jako mobilní ošetřovnu zraněných osob.


Soutěžní družstvo hasičů z Vrbna pod Pradědem reprezentovalo Moravskoslezký kraj na VI. Mistrovství ČR Jednotek sboru dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel dne 25.9. v Praze na Výstavišti Holešovice. Jednotka byla nominována vedením Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje jako vítězná jednotka poslední pořádané krajské soutěže. V týmu hasičů soutěží vždy 4 členové, přičemž ani jeden nesmí být hasič z povolání či člen podnikového hasičského sboru. Družstvo bylo ve složení: velitel - Lubomír Kováčik, strojník - Pavel Holý, hasiči - Ladislav Jelínek, DiS. a Jiří Kubis. V silné konkurenci jsme získali 4. místo ze 14 týmu z celé ČR.

djiqwp5ray 1400
Grafické zpracování dat z výjezdové činnosti:


3

12

4


6


5

Hasiči Vrbno pod Pradědem - data - 2021.
Vytvořeno 5.4.2022 7:48:56 | přečteno 442x | ladislav.jelinek
 
Hasiči Vrbno pod Pradědem
Nádražní 660, Vrbno pod Pradědem
tel.: 739 467 093
e-mail: ondrej.chalupa@vrbnopp.cz
tel. HZ: 558 271 331 - kancelář velitele
tel. HZ: 558 271 332 - kancelář JSDH
tel. HZ: 558 271 333 - garáže

ZŘIZOVATEL:
Město Vrbno pod Pradědem
Nádražní 389
tel.: 554 795 111
fax: 554 751 610
e-mail: podatelna@vrbnopp.cz
load