Nový poplachový port

hasicum cz

Od roku 2016 navázala jednotka hasičů z Vrbna pod Pradědem s firmou Hasičům.CZ důležitou spolupráci. Společným cílem obou organizací bylo, aby jednotky hasičů v České republice dostávaly podpůrné informace při vyhlášeném poplachu. Počítačový program vzájemně řeší spojení operačního střediska prostřednictvím firmy Hasičům.CZ a koncového uživatele čili výjezdovou jednotku. Smyslem této konektivity je okamžité předání balíčku pro danou jednotku, která je právě vysílána k zásahu, a také zpracování dat pro jednotku a její zobrazení na hasičské zbrojnici.

Při vzniku mimořádné události je poplach naší jednotce distribuován pomocí SMS a hlasového hovoru na osobní telefony z Krajského operačního střediska HZS Moravskoslezského kraje v Ostravě. 

Právě v roce 2016 první počítačový program od firmy Hasičům.CZ „uměl“ tyto informace zobrazit na monitoru PC, kde nejdůležitějším skriptem byla mapa s GPS souřadnicemi místa zásahu. Docházelo tak
k úspěšnému a postupnému odbourávání radiového provozu s žádostí o upřesnění místa.Číst více na stránkách Požáry.cz zde: VP Receiver je nový systém pro dobrovolné hasiče, vytiskne příkaz k výjezdu s místem událostiV důsledku průlomové nadstandardní spolupráce mezi hasičskou jednotkou z Vrbna pod Pradědem, zástupci firmy Hasičům.CZ a jmenovaným zástupcem z Krajského operačního a informačního střediska HZS Moravskoslezského kraje kpt. Ing. Dušanem Válkem došlo k napojení do tzv. AFU. Proto největší vzrůst aplikace přišel v okamžiku, kdy bylo na operačním středisku implementováno AFU (Alarm for unit) portové připojení. Firma tak získala možnost propojení prostřednictvím vysoce kvalitního a chráněného port připojení. Nyní tak dokáže spojit operační středisko s konkrétní jednotkou a předávat informace o příkazu k výjezdu, atp. na stále zapnutý počítač v hasičské zbrojnici. Toto spojení je vysoce zabezpečeno a synchronizováno zpětnou vazbou. 

Aplikace se lépe přizpůsobila pro potřeby konkrétních jednotek. Mimo jiné program je doplněn o tzv. TTS – Text To Speech CZ, což umožňuje předčítání zvoleného textu na hasičské zbrojnici při vyhlášeném poplachu v přednastaveném počtu opakování.
Jelikož je program vysoce stabilní, rychlý a modifikovatelný, vytvořili jsme konkrétně na požární zbrojnici ve Vrbně pod Pradědem jeho rozvinutí. Monitor počítače nahradila obrazovka TV spojená HDMI/VGA s PC, dále spojení audio výstupu PC se zesilovačem a instalace staničního rozhlasu a dokonce zapojení USB spínacích relátek pro aktivaci světel, apod. Při vyhlášení poplachu je stále aktivní příjem SMS a hlasového hovoru dle standardu kraje, ale nově je pro členy JSDH na základně: zvuk oznamující výjezd (program umožňuje několik rozeznatelných melodií podle typu události), zobrazení GPS souřadnic - mapy místa události na obrazovce TV v garáži, hlasové předčítání (TTS CZ) ve staničním rozhlasu, tisk příkazu k výjezdu s mapou místa zásahu, zapnutí světel v garáži a to vše ve stejném okamžiku. Mimo vše je členům jednotky nastavená i doplňující SMS na osobní telefony se zpětnou vazbou, kterou lze sledovat jak na monitoru, tak prostřednictvím mobilního telefonu.

IMG 20190207 105856

*TV obrazovka v příjmovém stavu. 

Program VP Port nabízí více možností, ale pro naše potřeby a vzhledem k novostavbě je nepoužíváme.


Na českém trhu je pro dobrovolné hasiče více podobných řešení od různých firem.
Díky kvalitní spolupráci a nízko rozpočtovému zatížení programu VP Port od Hasičům.CZ jsme jasně zvolili tuto variantu.


Program je nyní pro všechny jednotky dobrovolných hasičů k dispozici na web stránkách. Odkaz na stránky zde: Hasičům.cz


Vytvořeno 8.2.2019 7:33:30 | přečteno 759x | ladislav.jelinek
 
Hasiči Vrbno pod Pradědem
Nádražní 660, Vrbno pod Pradědem
tel.: 739 467 093
e-mail: ondrej.chalupa@vrbnopp.cz
tel. HZ: 558 271 331 - kancelář velitele
tel. HZ: 558 271 332 - kancelář JSDH
tel. HZ: 558 271 333 - garáže

ZŘIZOVATEL:
Město Vrbno pod Pradědem
Nádražní 389
tel.: 554 795 111
fax: 554 751 610
e-mail: podatelna@vrbnopp.cz
load