Každoročně vyjíždí hasiči zejména v letních měsících k mnoha zásahům na likvidaci hmyzu.Spříchodem jara a probouzející se přírodou, se začínají objevovat vosy, sršni a roje včel.Právě když je bezprostředně ohrožen lidský život, vyjíždí hasiči, aby tento hmyz zlikvidovali. Je tomu tak i v případech, kdy se hmyz usadí na veřejných prostranstvích, nebo státních budovách. Jedná se například o budovy zdravotnických zařízení, obecních úřadů, škol a školek, ale i kulturních památek, dětských hřišť atd.
Hasiči však nejsou povinni ze zákona zasahovat u každého případu a na likvidaci hmyzu v soukromých objektech, kde nehrozí bezprostřední rizika,je potřeba povolat specializovanou firmu (pergoly atd.). Podstatou výjezdu hasičů je provádění likvidace bodavého hmyzu pouze tehdy, pokud je ohroženo zdraví, např. pobodání dítěte nebo alergika. Z tohoto místa je potřeba upozornit, že hasiči nenahrazují deratizační firmu. Každý případ se posuzuje individuálně, kdy je třeba vyhodnotit nebezpečí situace. Když jednotka dorazí na místo a zjistí, že žádné nebezpečí nehrozí, zásah nemusí provést. Proto si občan musí sám podle svého uvážení vyhodnotit situaci a dobře si rozmyslet, jestli hasiče zavolá nebo ne.
Existují i případy, kdy je likvidace hmyzu zbytečná nebo i předčasná. Hmyz totiž během dne migruje, a pokud volá oznamovatel, že jsou na nějakém místě vosy, je velká pravděpodobnost, že tam jen odpočívají v nejteplejších hodinách dne a k večeru se přesunou jinam. Zvláštním případem jsou pak roje včel. Včely, které se rojí, jsou mimořádně klidné a neútočné. Pokud máte na zahradě roj včel, není důvod k panice. Počkejte, než se roj na daném místě usadí a mezitím můžete kontaktovat nejbližšího včelaře ve vašem okolí, který vám pomůže a poradí, případně se obraťte na specializovanou firmu. Vhodné kontakty na deratizační firmy můžete získat zejména na internetu. Správným vyhodnocením situace lze předejít zbytečným výjezdům hasičů, kteří mohou být v daný moment potřební u jiné události.
Autor a foto: Bc. Ondřej Chalupa -velitel jednotky